Włącz rower
http://wlaczrower.eu

Blog

Porady

Coś dla niej i dla niego – który E-bike wybrać?

Czy E-bike’i całkowicie zastąpią tradycyjne rowery? Trudno powiedzieć. Można jednak przypuszczać, że ich popularność będzie rosła, ponieważ łączą w sobie wszystkie zalety klasycznych jednośladów z większą wygodą użytkowania. Bardzo dobrze sprawdzają się w mieście, ułatwiając poruszanie się po nim. Musimy tylko wybrać odpowiedni dla siebie model. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Do czego potrzebuję roweru elektrycznego?

To podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać, zanim zaczniemy wybierać konkretny rower. Większość z nas wykorzystuje ów pojazd do jazdy po mieście, ewentualnie do krótkich, typowo rekreacyjnych wypadów poza nie. W takim przypadku wystarczy nam E-bike z tzw. ramą miejską, która zapewnia wygodną pozycję podczas jazdy.

Le Grand Elille 1 to rower o lekkiej aluminiowej konstrukcji, wspomagany silnikiem Bafang o mocy 250W, z amortyzatorem Zoom 730AMS łagodzącym wstrząsy. Te właściwości sprawiają, że poruszanie się nim nie wymaga wiele wysiłku – jest więc idealny do codziennego użytkowania, np. w drodze do pracy.

http://legrandbikes.pl/rower/elille-1/1201

Jaka moc silnika w E-bike?

Na rynku spotykamy silniki rowerowe o mocy 400, 500 czy nawet 750W. Jeśli jednak mamy zamiar poruszać się głównie po mieście, lepiej z nich zrezygnujmy. Swoją uwagę skupmy natomiast na modelach o mocy znamionowej silnika, wynoszącej maksymalnie 250W, ponieważ zgodnie z przepisami tylko one mogą być uznane za rower.

Jednoślady o większej mocy silnika z definicji są już motorowerami lub motocyklami, więc wymagają rejestracji i nie wolno jeździć nimi po ścieżkach rowerowych. Ale to jeszcze nie wszystko. Prawo stanowi również, iż silnik w E-bike’u może wspomagać pracę rowerzysty tylko do prędkości 25km/h.

Gdzie powinien znajdować się silnik w rowerze elektrycznym?

Silniki w E-bike’ach montowane są w jednym z trzech miejsc. Centralne usytuowanie zapewnia lepsze rozłożenie ciężaru, dlatego potrzebując roweru do jazdy po nierównym i zróżnicowanym terenie, na przykład stromych górskich stokach, szukajmy modelu z napędem zlokalizowanym w mechanizmie korbowym, takiego jak Le Grand Elille 3.

http://legrandbikes.pl/rower/elille-3/1040

Rowery z silnikiem w tylnej lub przedniej piaście lepiej natomiast sprawdzają się na stosunkowo wyrównanych i płaskich drogach miejskich oraz podmiejskich. Jako przykład roweru elektrycznego z silnikiem z przodu możemy podać model Le Grand Elille 2.

http://legrandbikes.pl/rower/elille-2/1039

Jaki akumulator do roweru elektrycznego?

Najważniejszymi cechami rowerowego akumulatora są wydajność oraz krótki czas ładowania. Spośród dostępnych na rynku, najbardziej godne polecenia są modele litowo-jonowe, takie jak zastosowane w E-bike’ach Le Grand Elille baterie Bafang, które są trwałe i wspomagają cyklistę przez około 100-120 km, a pełne naładowanie osiągają po około 4,5-6,5 godzinach.

Producenci stosują różne rozwiązania w zakresie miejsca montażu baterii – w niektórych modelach jest ona zlokalizowana w dolnej części ramy, w innych natomiast przy bagażniku. Ten pierwszy wariant częściej spotkamy w rowerach sportowych, drugi natomiast w miejskich.

A wyposażenie dodatkowe?

E-bike nadal pozostaje rowerem, dlatego przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na takie klasyczne elementy, jak oświetlenie, bagażniki czy pedały. Dodatkowo w tym przypadku warto postawić na nowoczesne rozwiązania, np. zintegrowane z piastą przerzutki Shimano Nexus – trwałe, lekkie, zajmujące mało miejsca, a przy tym niezwykle proste w obsłudze, co ułatwia wygodną jazdę i czyni ją jeszcze przyjemniejszą.

E-bike dla niej czy dla niego?

W kwestii budowy ramy producenci rowerów elektrycznych opierają się na tradycyjnych wzorcach, dlatego w modelach i dla panów, i pań nadają jej taki kształt, by można było swobodnie wejść na siodełko i zejść z niego również w długiej spódnicy. Podobnie jest w przypadku kolorów – możemy wybrać czarny, na który zdecydują się raczej mężczyźni oraz biały – idealny dla kobiet. Tej kwestii nie będziemy jednak szerzej opisywać, bo jest ona mocno indywidualna. A jak powszechnie wiadomo – „o gustach się nie dyskutuje”. Wszystkie rowery Le Grand nadają się zarówno dla niej, jak i dla niego
.

Newsletter