Włącz rower

Blog

Ciekawostki

Czym charakteryzuje się rower elektryczny?

Rower elektryczny wydaje się silnym konkurentem dla swojego pierwowzoru. Głównie dlatego, że mniejszym nakładem sił można pokonywać na nim dłuższe trasy, a przy tym jego obsługa jest niezwykle prosta. E-bike’i wyglądają niemal tak samo, jak zwykłe modele, ale różnią się od nich kilkoma istotnymi szczegółami – sprawdźmy jakimi.

Silnik jest, ale pedałować trzeba!

Tym, co odróżnia E-bike’i od zwykłych rowerów, jest oczywiście silnik elektryczny. Może być on zlokalizowany centralnie, np. tak, jak w Le Grand Elille 3. Często producenci decydują się też na montaż w tylnej lub przedniej piaście. To drugie rozwiązanie spotkać można na przykład w Le Grand Elille 1 oraz Elille 2.

Nie ulegajmy jednak złudzeniu, że obecność silnika zwalnia nas z konieczności pedałowania. Rower elektryczny to nie motorower i chcąc się nim poruszać, nadal musimy używać siły naszych mięśni. Kosztuje nas to jednak o wiele mniej wysiłku niż przy jeździe tradycyjnym rowerem. Pedałowanie jest główną siłą napędową tych jednośladów – silnik pełni w nich jedynie funkcję wspomagającą, ale dzięki jego obecności rowerzysta mniej się męczy podczas jazdy.

Cały system funkcjonuje automatycznie, więc nie musimy czytać długiej instrukcji ani zdobywać fachowej wiedzy. Gdy zaczynamy pedałować, silnik się uruchamia, a gdy przestajemy, wyłącza się. Zamontowane na kierownicy dodatkowe urządzenie – wyświetlacz z pilotem – informuje nas o stanie naładowania baterii oraz pozwala wybrać jeden z pięciu stopni wspomagania, które przydają się w różnych sytuacjach. Największego można używać na przykład przy podjeżdżaniu pod stromą górę, najmniejszy zaś wystarczy nam na równych miejskich drogach.

http://legrandbikes.pl/rower/elille-1/1201

Ograniczenia mocy i prędkości roweru elektrycznego

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii silniki w E-bike’ach są energooszczędne, całkowicie bezobsługowe i niemal bezawaryjne. Ich maksymalna moc sięga 250W, jak to jest na przykład w przypadku modelu Bafang, zamontowanego w rowerach Elille. Taka moc pomaga osiągnąć prędkość 25 km/h. Jednakże po jej przekroczeniu silnik automatycznie się wyłącza – chcąc zatem poruszać się szybciej, musimy zdać się na siłę własnych mięśni.

Powyższe ograniczenie wspomagania to konsekwencja prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym: „rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48V i o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h”.

Zatem pojazd, który jest wyposażony w silnik o większej mocy niż 250W, nie może być uznany za rower. Spełnia on bowiem kryteria definicji motoroweru lub motocykla, choćby wyglądał jak najzwyklejszy w świecie rower miejski. A co za tym idzie, musi być rejestrowany i nie wolno nim się poruszać po ścieżkach rowerowych.

http://legrandbikes.pl/rower/elille-2/1039

Wydajny akumulator w rowerze elektrycznym to podstawa

Elektryczny silnik nowoczesnych E-bike’ów zasilany jest najczęściej przez wydajną baterię litowo-jonową, która w rowerach marki Le Grand Elille zamocowana jest na bagażniku. W celu doładowania należy akumulator zdjąć i podpiąć do zwykłego gniazdka elektrycznego. Moc akumulatora, czas jego ładowania oraz wydajność zależą od modelu – przykładowo bateria Bafang o mocy 43V ładuje się około 4,5-6,5 godzin, a wystarcza na 100-120 kilometrów jazdy.

http://legrandbikes.pl/rower/elille-3/1040

Rower elektryczny to wbrew pozorom łatwy w obsłudze pojazd. Jazda nim sprawia niesamowitą frajdę, nie odbierając przy tym przyjemności z pedałowania, jak w przypadku klasycznego roweru. Można na nim przebyć większą liczbę kilometrów, mniej się męcząc. Wystarczy więc, że zastanowisz się, który z trzech modeli rowerów elektrycznych marki Le Grand Bikes najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, by już wkrótce zacząć cieszyć się wyjątkowym doświadczeniem, jakim jest jazda na E-bike’u.

Newsletter